بلکا آذین
Close

چگونه کاغذ دیواری مناسب انتخاب کنیم

امروزه بسیاری از افراد به فکر بازسازی و تغییر دکوراسیون داخلی خانه هایشان هستند. به این ترتیب نه تنها برطرف کردن عیب و ایرادهای خانه برطرف می شود بلکه با نوسازی و ایجاد تغییراتی می توان فضای خانه را دگرگون کرده و آنرا تبدیل به مکانی دل انگیز و آرامش بخش کرد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه مند به تعویض دکوراسیون خانه یا دفتر شرکت و یا بازسازی آنها هستید، می توانید با انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب، یکی از مراحل مهم این کار را به آسانی انجام دهید. به خصوص با ورود کاغذ دیواری های رنگارنگ و جدید که دارای کیفیت و دوام مناسبی نیز هستند.

اما از میان انبوه کاغذ دیواری های مختلفی که این روزها به بازارهای جهان عرضه شده اند و به فروش می رسند، انتخاب مسئله مهمی است. انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای خانه شاید چندان کار آسانی بنظر نرسد ولی در این بخش ما سعی می کنیم تا نکاتی را به شما آموزش دهیم تا با رعایت آنها بتوانید بهترین کاغذ دیواری مورد نظر خود را انتخاب و در صورت نیاز خریداری کنید.

انتخاب رنگ کاغذ دیواری:

یکی از نکات مهم انتخاب رنگ کاغذ دیواری است. کاغذ دیواری با رنگ های شاد و روشن معمولا بیشترین طرفدار را در میان مشتریان دارند. البته نکته جالب اینجاست که گروه های سنی و همچنین مردان و زنان هر کدام سلیقه و علائق خاص خود را در این زمینه دارند. از طرف دیگر گاهی برای اتاق های مختلف خانه از کاغذ دیواری های مختلف استفاده می شود.

برای مثال معمولا کاغذ دیواری های مورد علاقه دختران جوان و یا نوجوان کمتر از بیست سال، دارای طیف رنگ های روشن و شاد مانند صورتی، آبی، نارنجی و یا زرد است. در صورتی که بسیاری از خانمهای بالای بیست سال، کاغذ دیواری هایی با طرح های ساده یا آجری به رنگ های سنگین تر مانند طلایی، قهوه ای یا کرم را بیشتر می پسندند.

از طرف دیگر مردان جوان و یا نوجوان زیر بیست سال بیشتر طرفدار رنگ های خشن و تند هستند که میزان هیجان را در محیط اتاق افزایش می دهند ولی مردان بالای این سن بیشتر به دنبال خرید کاغذ دیواری هایی با طرح ها و رنگ های تیره تر مانند قهوه ای تیره و یا کرمی هستند.
البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که با بکارگیری روانشناسی رنگ ها و مسائل مربوط به آن می توانید به آسانی در این زمینه (برای مثال انتخاب کاغذ دیواری با رنگ تیره یا روشن) دست به انتخاب بزنید.

انتخاب طرح کاغذ دیواری:

نوع طرح کاغذ دیواری نیز اهمیت خاص خود را دارد. چرا که انواع طرح های کاغذ دیواری در بازار از طرح های آجری گرفته تا طرح درختان و جنگل و یا طرح های ساده موجودند که فراد بر حسب سیلقه و نظر خود هر یک از این طرح ها را انتخاب و خریداری می کنند. همچنین طرح هایی مانند گل و گیاه، طرح شکل های هندسی منظم و یا نامنظم و حتی طرح های جالب و جدیدی مانند طرح های قطرات آب، طرح نقشه کره زمین (و یا نقشه کشورهای جهان)، حیوانات و پرندگان یا طرح های سه بعدی کاغذ دیواری نیز در سالهای اخیر به بازار عرضه شده اند که هر یک طرفداران خاص خود را دارند.

چگونه کاغذ دیواری مناسب انتخاب کنیم

اما چند نکته نیز در این میان اهمیت دارند:

✔ اول اینکه بهتر است کاغذ دیواری بر روی دیوارهای گچی نصب شود. دیوارهای گچی با جذب رطوبت بهتر می توانند به دوام و پایداری کاغذ دیواری کمک کنند.

✔ دیوارهایی که در یک سالن و یا یک اتاق قرار دارند، باید همه یک نوع کاغذ دیواری بر روی آنها نصب شود. مگر اینکه بر روی بخشی از دیوار بنا به دلایلی کاغذ دیواری نصب نشود. برای مثال اگر شما کاغذ دیواری با طرح گلدار قرمز برای سالن پذیرایی یا نشمین خانه انتخاب کرده اید، تمام دیواری آن بخش را فقط با همین نوع بپوشانید و اگر یکی از اتاق های خانه طرح کاغذ دیواری متفاوتی دارد، از آن کاغذ دیواری برای نشیمن یا پذیرایی استفاده نکنید.

امیدواریم با این تفاصیل بتوانید در زمینه انتخاب و خرید کاغذ دیواری موفق باشید.